K nejnovějším opatřením školy

Vážení rodiče,

aktuální situace v naší škole je poměrně náročná. Vedle mnoha chybějících žáků se potýkáme také s početnou absencí našich zaměstnanců. Citelně se situace dotýká naší stravovny. Z toho důvodu jsme nuceni zavést nutné opatření a až do odvolání budeme našim strávníkům nabízet každý den k obědu pouze jedno jídlo.

Protože je situace ve vládních opatření pro mnohé z Vás nepřehledná, uvádíme odpovědi na nejčastější dotazy, které nám kladete.

Kdy se děti ve škole testují?

Každé pondělí ráno po příchodu do školy. V případě pondělní absence se žák testuje ihned po příchodu do školy v daném týdnu. Po celou dobu až do výsledku testu by žáci měli mít nasazené roušky.

Musí se testovat všichni?

Ne, výjimkou jsou žáci, kteří v pondělí ráno přinesou z odběrného místa potvrzení o negativním výsledku PCR testu ne staršího než 72 hodin nebo antigenního testu ne staršího než 24 hodin.

Od pondělí 31. ledna nově platí ochranná lhůta v délce 30 dnů od pozitivního PCR testu pro osoby, které Covid prodělaly. Po tuto dobu nejsou osoby povinny se testovat. Dnem nula je den provedení PCR testu s pozitivním výsledkem. Pro evidenci této ochranné lhůty Vás žádáme, abyste své děti a třídní učitele informovali o datu, kdy Vaše dítě mělo pozitivní výsledek PCR testu.

Kdo je označený jako potvrzený případ onemocnění covid-19?

• Osoba, která podstoupila PCR test s pozitivním výsledkem.
  • Osoba, která vykazuje příznaky a podstoupila antigenní test s pozitivním výsledkem – test musí být proveden poskytovatelem zdravotních služeb.

Co když mému dítěti vyšel ve škole pozitivní test?

Je-li výsledek antigenního testu žáka pozitivní, kontaktujeme telefonicky zákonné zástupce. Dítě odchází ze školy a je nutné jej přetestovat PCR testem. Škola zajistí vytvoření elektronické žádanky k PCR testu a zaslání informační SMS zprávy na mobilní telefon jednoho zákonného zástupce dítěte.

O nařízení izolace rozhodne po příp. pozitivním výsledku PCR testu krajská hygienická stanice.

Jak dlouhá je izolace a kdy skončí?

Osobě s pozitivním výsledkem PCR testu, nebo pozitivním výsledkem rychlého antigenního testu provedeného poskytovatelem zdravotnických služeb, je krajskou hygienickou stanicí nařízena izolace v minimální délce pěti dnů. Dnem nula je den provedeného testu.

Ukončení izolace:

• Žákovi, který měl ve škole pozitivní antigenní test, ale PCR test vyšel negativně a tuto skutečnost škole doloží, končí izolace okamžikem obdržení negativního výsledku PCR testu – žák se může okamžitě vrátit do školy.
  • Osobě, která nevykazuje klinické příznaky, končí izolace po pěti dnech.
  • Osobě, která vykazuje příznaky, trvá izolace po dobu vykazování příznaků a ukončuje se po uplynutí alespoň dvou dnů, během nichž již daná osoba klinické příznaky nevykazuje. Izolace nesmí být kratší než pět dnů.

Proč jde v pondělí do karantény jen pozitivně testovaný a ne i jeho spolužáci?

Protože se rizikové kontakty trasují ve velké většině dva dny nazpět, tedy kontakty proběhlé v sobotu a neděli. V takovém případě nejsou spolužáci pozitivně testovaného označeni za rizikové kontakty, zůstávají ve škole a normálně se vzdělávají.

Jen v případě, že se u pozitivně testovaného projevují příznaky už v průběhu víkendu a pondělní antigenní test vyjde dítěti pozitivně, trasují se i páteční, výjimečně i čtvrteční, rizikové kontakty.

Kdy jdou do karantény také spolužáci mého dítěte?

V případě, že kterýkoli jiný den, než je pondělí, kontaktují rodiče, příp. KHS, školu s tím, že je dítě pozitivní. Do karantény nastupují spolužáci, kteří s pozitivně testovaným dítětem strávili v posledních dvou dnech čas ve třídě. Od pondělí 31. ledna platí, že osobám, které prodělaly Covid, nevykazují žádné klinické příznaky, skončila jim izolace a od pozitivního výsledku jejich PCR testu neuplynulo 30 dní, nebude v této lhůtě nařizována karanténa v případě, že budou rizikovým kontaktem s jiným pozitivně testovaným.

Kdy jdou do karantény rodinní příslušníci?

Vždy, pokud je jeden z členů domácnosti pozitivně testovaný a nevztahuje se na něho ochranná lhůta v délce 30 dní od výsledku pozitivního PCR testu zmiňovaného v předešlém odstavci.

Týká se karanténa i sourozence?

Ano. Po přetestování PCR testem je karanténa nařízena všem členům společné domácnosti.

Jak dlouhá je karanténa?

5 kalendářních dní, přičemž dnem 0 je den testování nebo posledního kontaktu s pozitivně testovaným.

Musí být karanténa ukončena PCR testem?

Nemusí. V případě, že je člověk bez příznaků, po pěti dnech končí karanténa bez nutnosti dalšího PCR testu.

Proč mají děti roušky i přes den?

Vždy po návratu z karantény je všem osobám doporučováno nosit po dobu pěti následujících dnů roušku po celý den ve škole, tedy i při vyučování.