Přijímací zkoušky na SŠ
Vážení rodiče,
rádi bychom se s Vámi podělili o výborné výsledky letošních přijímacích zkoušek našich žáků devátých tříd. Tyto výsledky jsou pro nás důvodem k radosti a současně potvrzením, že výuka na naší škole dlouhodobě poskytuje žákům kvalitní a systematickou přípravu na další studium.
Na střední školu bylo přijato 98 % našich žáků z 9. tříd.
- Více než 71 % žáků je přijato na školu, kterou uvedli ve své přihlášce jako svou první volbu. Téměř třetina z nich míří na gymnázia.
- Dalších 15 % uspělo na škole druhé volby a
- 10 % žáků bylo přijato na školu třetí volby.
Pouze 2 % žáků se zatím na žádnou školu nedostalo – v těchto případech poskytujeme cílenou podporu a individuální pomoc při dalším postupu.
Všem přijatým žákům k jejich úspěchu srdečně gratulujeme.
Při této příležitosti bychom rádi oslovili i rodiče mladších žáků, kteří zvažují víceletá gymnázia. K úspěšnému přijetí na gymnázia gratulujeme i Vašim dětem. Zároveň ale přiznáváme jistou lítost nad jejich odchodem z naší školy.
Jménem celého jejího vedení garantujeme, že výuka na našem 2. stupni má u nás velmi vysokou kvalitu a ucelený systém, který připravuje žáky nejen k úspěšnému složení přijímacích zkoušek v průběhu 9. ročníku, ale také k úspěšnému studiu na střední škole.
Jsme přesvědčeni, že víceletá gymnázia by měla být určena pro skutečně výjimečně vyzrálé a samostatné děti. Pro skutečné lídry, kteří jsou připraveni na přechod do středoškolského prostředí v mladším věku. Pro většinu dětí je však velmi přínosné zůstat v prostředí základní školy až do 9. ročníku – a výsledky našich žáků u přijímacích zkoušek v 9. ročníku to jednoznačně potvrzují.
Při rozhodování o tom, zda své dítě umístit na víceleté gymnázium, není třeba podléhat obavám šířeným médii. Výsledky letošních přijímacích zkoušek jasně ukazují, že naši žáci mají vysokou úspěšnost a nemusí odcházet na víceletá gymnázia jen ze strachu o budoucí přijetí.
Dobrou zprávou do budoucna je i rozšíření kapacity Gymnázia F. X. Šaldy, kde vznikne další třída právě pro žáky z 9. tříd. Šance dostat se na gymnázium po absolvování základní školy se tak dále zvyšují.
Jakým způsobem pracujeme s žáky při přípravě na přijímací zkoušky v 9. třídě?
Od začátku školního roku jsme systematicky procvičovali a opakovali klíčová témata a oblasti, řešili vzorové úlohy, pravidelně jsme psali cvičné testy, které jsme následně společně rozebírali. Kromě toho jsme nabídli žákům přípravné kroužky mimo vyučování, které mnozí využívali. Také dva bloky projektových dnů byly věnovány této oblasti. Proběhlo v nich testování nanečisto, následně detailní rozbor těchto úloh s vyučujícími, procvičování problematických oblastí a v případě zájmu i individuální konzultace. Věříme, že tato komplexní příprava pomohla žákům nejen upevnit znalosti, ale také získat větší jistotu a sebevědomí.
Všem našim žákům gratulujeme k dosaženým výsledkům a přejeme jim mnoho úspěchů v další etapě jejich vzdělávání.
vedení školy