Facebook ZŠ Lesní Youtube kanál ZS Lesní
Newsletter

IV. A

IV. A
Měsíční plány

Naše třída v minulých letech

 III. A
Dokumenty ke stažení
září 2013 PDF soubor 345.2 kB Stáhnout
říjen 2013 PDF soubor 346.1 kB Stáhnout
listopad 2013 PDF soubor 341.5 kB Stáhnout
prosinec 2013 PDF soubor 962 kB Stáhnout
leden 2014 PDF soubor 291.9 kB Stáhnout
únor 2014 PDF soubor 425.4 kB Stáhnout
březen 2014 PDF soubor 472.1 kB Stáhnout
duben 2014 PDF soubor 423 kB Stáhnout
květen 2014 PDF soubor 433 kB Stáhnout
červen 2014 PDF soubor 416.6 kB Stáhnout

Kristýna - pátek

IV. A

Už je to tady! Chystáme se na cestu domů. Protože naše zavazadla odcestovala již brzy ráno, trochu jsme si museli přivstat, abychom stihli zabalit všechny věci. Dopoledne nás čekaly ještě nějaké aktivity, ale povětšinou realizované v jídelně, neboť počasí nám dnes nepřálo. Z louky před penzionem nás každou chvílku vyháněl déšť. Již v pondělí jsme věděli, že dnes budeme předvádět své jazykové schopnosti při odříkávání jazykolamů. Někteří celý týden opravdu pilně trénovali a dosahovali pak výborných výsledků - 43 opakování jednoho vybraného jazykolamu se stalo rekordem. Po obědě nás čekalo závěrečné vyhodnocení našeho celotýdenního snažení. Všichni jsem týden pěkně užili. Kromě sportování jsme se realizovali i výtvarně. A KAM POJEDEME PŘÍŠTĚ???

Kristýna - čtvrtek

IV. A

Hlavním cílem dnešního putování byla Popova skála. Zprvu příjemná cesta do mírného kopce se v posledních dvou kilometrech změnila v docela prudké stoupání a klesání. Všichni jsme byli rádi, když jsme kýženého cíle dosáhli. Na samotný vrchol Popovy skály s úžasným rozhledem do tří zemí si však nenechali ujít pouze ti nejodvážnější. Na vršku bylo opravdu větrno. Ovšem více než rozhled do okolní krajiny většinu z nás zaujal nespočet zralých borůvek. Jejich sběrem do pusy nebo do rozličných nádob jsme vyplnili velkou část pobytu v okolí Popovy skály. Modrofialová barva na různých místech našich těl a oblečení každému hlásila, jaké aktivitě jsme se věnovali. Odpoledne jsem se ještě jednou chtěli vykoupat, ale protože se docela ochladilo, do vody se alespoò na chvilku vrhlo pouze sedm otužilců. Po večeři jsme si v blízkém březovém lesíku zasoutěžili v "lízátkách" - hledali jsme čísla, která se lepila na karty. A pak už hurá na kutě.

Kristýna - středa

IV. A

Většinu dnešního dne jsme trávili v našem blízkém německém příhraničí. Sice jsme si museli trochu přivstat, abychom vše stihli podle plánu, ale vyplatilo se. Nejprve nás žitavská úzkokolejka vyvezla do krásného lázeòského městečka Oybin. Příjemnou procházkou jsme dorazili k hradu Oybin, který jsme prozkoumali nejen zvenku, ale i zevnitř. Během zpáteční cesty jsme zvládli utratit pár eur a opět jsme nastoupili do úzkokolejky, tentokrát směr Jonsdorf. Zde jsme navštívili "Schmetterlingshaus" - Motýlí dům. Nespočet krásných různobarevných motýlů, ale i zástupci cizokrajných plazů a pavouků upoutali naši pozornost na poměrně dlouhou dobu. I zde se nám podařilo utratit nějaká ta eura a hurá na zpáteční cestu (opět úzkokolejkou) do Žitavy. Protože jsme se vrátili dříve než se předpokládalo, zbyl čas i na koupání.

Kristýna - úterý

IV. A

Dnes jsme se během dopoledne dozvěděli základní informace o místech, která se v nejbližších hodinách a dnech chystáme navštívit. Nebylo to zase tak jednoduché, nejprve jsme si informace potřebovali utřídit a porovnat, abychom se vůbec něco dozvěděli. Přestávky mezi jednotlivými úkoly jsme vyplòovali míčovými hrami. Po krátkém poledním odpočinku, jsme se vydali na první průzkumný výšlap směr hrad a zámek Grabštejn. Dokonce jsme stihli i komentovanou prohlídku. Večeři jsme stihli s malým zpožděním. Navzdory původní deštivé předpovědi sluníčko stále svítilo, okusili jsme dokonce i opravdové koupání (i když jenom na chviličku).

Kristýna - pondělí

IV. A

Do kempu jsme dorazili v pořádku. Po ubytování a krátké aklimatizaci jsme vyrazili na malou seznamovací procházku s místním okolím. Protože nám počasí přálo, skončili jsme, jak jinak, u vody. Na koupání to až tak úplně nebylo, tak alespoò naše nožičky se dočkaly osvěžení. Pro jistotu jsem si ještě dali i několik kopečků zmrzliny, aby byl pocit osvěžení uspokojivější. Před večeří jsme chvilku řádili s nafukovacími balónky. S plnými žaludky se nám už potom  moc aktivity vyvíjet nechtělo. Jen hrstka statečných se ještě jednou prošla kempem.

Jarmark ještě jednou

IV. A

Několik málo foteček nejen z vystoupení.

Mise Vyšehrad

IV. A

První květnové úterý jsme se vydali do Prahy na Vyšehrad vstříc novým poznatkům a zážitkům. Krásy Prahy jsme pozorovali nejen z vyšehradských hradeb, ale i z vltavského nábřeží. Na Vyšehradě na nás čekalo překvapení - na několik hodin jsme se stali "kolegy badateli" a v rámci "Mise Vyšehrad" jsme pátrali po chybějících atributech erbu. Během našeho pečlivého pátrání jsem plnili spousty úkolů a zároveò jsme se dozvěděli i další nové informace o životě na Vyšehradu v dávné minulosti. Celou misí nás provázel "kolega badatel Tomáš", který byl nejen zábavný a vtipný, ale především dokázal o historii Vyšehradu poutavě vyprávět. Celý projektový den jsme si opravdu užili.

Projektový den "V lese"

IV. A

V úterý 22. dubna jsme se na celý den vydali do lesů v okolí Oldřichova v Hájích a Raspenavy, abychom na vlastní oči viděli alespoò některé pracovní činnosti, které jsou v lese potřeba - kácení stromů, zpracování kmenů, svážení kmenů, výcvik psů v norování.Každý z nás si mohl osobně vyzkoušet, že zasazení jednoho jediného stromku není zase až tak jednoduché. Blíže jsme se seznámili se srstnatou a pernatou lovnou zvěří v naší oblasti. Stihli jsem si i prohlédnout bunkry, které byly v místních lesích postaveny během 2. světové války.

Velikonoční sportování

IV. A

Poslední den před velikonočními prázdninami, pro nás čtvrťáky, připravili žáci z devátých ročníků sportovní den. Na osmnácti stanovištích na nás čekaly více či méně náročné disciplíny. Vyzkoušeli jsme si zacházení s florbalovou holí, jízdu na koloběžce i běh na lyžích. Prověřili jsme si nejen naši přesnou mušku, ale i sílu, rychlost, obratnost a vytrvalost. Nejvíce nás zaujala opičí dráha, házení na terč a na plechovky. Všichni jsme se opravdu snažili a stálo to zato. Linda vyhrála soutěž dívek, Matěj soutěž chlapců, Tomáš Hauptig se navíc umístil na druhém místě a hlavně jsme získali putovní pohár za vítězství v soutěži tříd. Děkujeme všem deváťákům za příjemně strávené dopoledne.

Rodičovské suplování

IV. A

Poslední březnový pátek na "Den učitelů" si roli vyučujících vyzkoušeli i někteří rodiče. Měli jsme tak možnost seznámit se se zajímavostmi různých povolání a zálib. Pan Henzl nám představil nejen náplò práce hajného, ale i svou zálibu v myslivosti. Pan Panchartek nám na Příběhu jedné lahve blíže objasnil recyklaci skla. Poznávat různé druhy loutek a jak je správně ovládat nás naučil pan Homola. Všem odvážným rodičům moc děkujeme a těšíme se na další nová zajímavá povolání.

Závěrečná příprava cyklistů

IV. A

Krásné počasí nám přálo při poslední návštěvě dopravního hřiště před závěrečnými zkouškami, které nás čekají na konci května. Po absolvování zkušebního testu jsme proto většinu časo trávili na kolech, abychom si co nejvícekrát vyzkoušeli tříokruhovou jízdu dle dopravních předpisů. I když se nám na začátku moc nedařilo a zápasili jsme nejen s pravidly silničního provozu ale i s ovládáním kol, byli jsme na konci hodiny všichni pochváleni. Přesto bude ještě potřeba trénovat.

Na úsvitu dějin

IV. A

V rámci center aktivit jsme opět trochu brouzdali našimi nejstaršími dějinami. Připomněli jsme si některé nám již známé české pověsti, ale seznámili jsme se i s některými dalšími, např. O Svatoplukovi nebo Dívčí válka. Dokonce jsem si vyzkoušeli jednu z pověstí i zahrát jako divadlo. V matematice na nás čekaly římské číslice, se kterými si většina z nás hravě poradila. V ateliéru "archeologové" skládali střípky středověkých nádob a luštili hlaholici.

Projekt "Masáže do škol" - knihy

IV. A

A to jsou naše "masážní knihy". Opravdu se nám povedly.

Projekt "Masáže do škol"

IV. A

Během měsíce ledna se naše třída zapojila do projektu "Masáže do škol". V rámci třech lekcí nás paní lektorky postupně seznámily s celkem patnácti masážními cviky, díky kterým se nejen celkově uvolníme, ale i povzbudíme do školní práce. Vzájemné masáže jsme si opravdu užívali. Pro lepší zapamatování jednotlivých cviků jsme si vyrobili i masážní knihy.

Vánoční besídka

IV. A

Jako již každý rok i letos jsme společně uspořádali naši vánoční besídku. Pod stromečkem jsme objevili spousty dárků, ale než na ně přišla řada, zazpívali jsme si známé i méně známé vánoční koledy. Protože dárků bylo opravdu hodně, jejich rozdávání nám zabralo dost času. Po té, co jsme si dárečků náležitě užili, naši pozornost jsme věnovali jednak dokončení vánočního přáníčka a pak i pouštění lodiček. Během toho, co naše loďky nerušeně pluly, rozkrojili jsme si každý jablko. Protože se každému objevila hvězdička, příští rok si na nás žádná nemoc nepřijde.

Adventní čas

IV. A

V centrach aktivit jsme si připomněli některé nám již známé informace týkající se adventního času, ale dozvěděli jsme se i něco nového. Vytvořili jsem si třídní adventní kalendář, ktrerý pravidelně stříháme a počítáme zbývající dny do Vánoc. Každý si upekl a ozdobil několik vánočních perníčků, samozřejmě jsme je i ochutnali.

Cestou necestou

IV. A

Z důvodu rekonstrukce dětského dopravního hřiště proběhla v listopadu další lekce dopravní výchovy přímo u nás ve třídě. Hlavním tématem byly křižovatky. Základy jsme se dozvěděli a teď už bude na nás, abychom pilně trénovali. Získané informace jsme hned mohli využít i v centrech aktivit, která vzápětí následovala.

Máme šikovné ruce

IV. A

Vyzkoušeli jsme si práci s netradičním materiálem - kovem. Drátek nám sloužil nejen jako pomůcka při výrobě kytice růží z podzimního listí, ale i jako prostředek k ozdobení oblázků. Povedli se nám opravdu pěkné přívěsky. Svou šikovnost, přesnost i fantazii jsme uplatnili při sestavování dopravních prostředků z kovových součástek stavebnice MERKUR.

Za pramenem Nisy

IV. A

Slunečné počasí v prvním říjnovém týdnu jsme využili k cestě za pramenem Nisy. I když bylo poněkud chladněji, sluníčko a cesta do kopce nás dokonale zahřály. Během kratších přestávek jsme stihli svačit i shazovat a sbírat kaštany. Cestou jsme si prohlédli teprve 6 let postavenou rozhlednu Nisanka. Bohužel byla zavřená, ale i z jejího okolí byl krásný rozhled na všechny strany. Pramen Nisy jsme úspěšně našli a mohli jsme se vydat zpět směr Jablonecké Paseky.  

Dopravní hřiště

IV. A

V pondělí 16. 9. jsme poprvé navštívili Dětské dopravní hřiště. Původně jsme si měli vyzkoušet praktickou jízdu na kole, ale vzhledem ke špatnému počasí naši lekci naplnily spíše teoretické poznatky. Aspoò jsme se po dopravní hřišti prošli, aby nám později jízda na kole dle dopravních předpisů šla bez problémů.

Cvičení v přírodě

IV. A

Slunečné počasí prvního zářijového týdne nás vybídlo k cestě do přírody. Vyrazili jsme do blízkého okolí Lidových sadů. Cestou jsme nejen překonávali nástrahy cest, ale stíhali jsme sbírat houby i ostružiny. Někteří si z příjemné procházky lesem přinesli první exempláře do svého budoucího herbáře.