Facebook ZŠ Lesní Youtube kanál ZS Lesní
Newsletter

Adaptační týden 1. tříd - pondělí a úterý

Adaptační týden 1. tříd - pondělí a úterý

První opravdový školní den

mají za sebou prvňáci. I když vlastně letos je to všechno trochu jinak…

2. září jsme se nesešli ve svých třídách. Proč? Protože nikdo ještě tu svou první třídu nemá. Přesto někam patří, všichni jsou novými žáky ZŠ Lesní! Potvrdili si to na slavnostním uvítání v tělocvičně, kam je s rodiči doprovodili také „prvňáci“ – žáci šestých tříd, kteří prožívali své první okamžiky na druhém stupni. Vzájemně jsme se představili a děti si převzaly svůj dáreček. Slavnost byla „odpískána“ píšťalkou z kufříku. Zatímco si rodiče popovídali o podrobnostech s vychovatelkami, paní učitelky si odvedly všechna koťata a štěňata do hudebny, odkud se po hodince vrátila velká třída. A tahle třída všem rodičům předvedla dvě písničky, které si nacvičila. Byl to pro všechny příjemný vstup do nové životní etapy.

 

 Druhý den školáků

začal na známém místě, opět v hudebně. Postupně jsme se rozdýchali, rozezpívali a po písničce si vylosovali náramky, jejichž barva nám pro tento den určila třídu. Byl to pro všechny den průzkumný.

Kromě toho, že se prvňáci postupně vzájemně seznamují mezi sebou, učí se jejich jména i paní učitelky a vychovatelky, což vzhledem k tomu, že děti jsou hodně často v pohybu, není jednoduché. Dnes jsme už zapojili do práce tašky i penály vonící novotou a rozdali si pastelky, které jsme hned vyzkoušeli. Protože jsou děti zvyklé pracovat z mateřské školy, byla to pro ně hračka, některé už byly velmi hovorné i aktivní.

Po svačině jsme se vydali na průzkum školy. Děti, které trávily týden ve škole na příměstském táboře, už některá místa poznávaly. Pro úplné nováčky bylo důležité poznat všechna místa, kde se budou často pohybovat. Děti se podívaly do tříd ke starším spolužákům, do ředitelny k panu řediteli, který si s nimi popovídal, seznámily se i s panem zástupcem a paní sekretářkou. Důležitý byl i „trénink“ v jídelně: prvňáci si vyzkoušeli chůzi s tácem, na němž místo talířů byl míček. Obstáli všichni. Proto první společný oběd proběhl v klidu a pohodě. Dokonce si v tento nabitý den už šli někteří přidat!