Facebook ZŠ Lesní Youtube kanál ZS Lesní
Newsletter

Žákovský parlament

Žákovský parlament

Od roku 2004 funguje na naší škole v úzké spolupráci s vedením školy a se dvěma koordinátory z řad vyučujících školní parlament. Jeho členy jsou vždy dva zástupci 4. - 9. tříd. Existence samosprávy podporuje rozvoj demokratických principů v praxi a aktivní podíl žáků na chodu školy.

Kolektiv školního parlamentu se každoročně utváří na základě výsledků voleb v jednotlivých třídách. Snahou koordinátorů je podpořit dovednosti žáků spojené s aktivitami parlamentu tak, aby nebyl pouze formální záležitostí, ale aby byli žáci vedeni k odpovědnosti za svou činnost.

Významnou aktivitou zorganizovanou členy parlamentu v loňském školním roce bylo např. uspořádání sbírky víček pro Štěpánka, který se díky ní mohl podrobit léčebnému pobytu v lázních v Klimkovicích.

Výjezdní setkání školního parlamentu v Kořenově

Žákovský parlament

 

Jak se již stalo tradicí, i letos jsme s přispěním grantového fondu Libereckého kraje absolvovali výjezdní kurz školního parlamentu. I přes nepříznivé povětrnostní podmínky jsme strávili dva dny v příjemném prostředí v chatě pod Štěpánkou. Poznali jsme, že i menší žáci mohou společně se staršími bez větších problémů vymýšlet nové náměty, hrát hry na rozvoj komunikace, spolupráce, předávání informací i zažít tajemno na večerní rozhledně. Vytvořili jsme 4 týmy, které se momentálně zabývají stanovením pravidel pro používání školní wi-fi, úpravou školního zvonění a vymýšlejí nové akce pro školu i pro veřejnost. Jak s projekty pokračujeme, vás budeme průběžně informovat. Zde si můžete prohlédnout pár fotografií z našeho výjezdu.

Charitativní akce

Žákovský parlament

Parlament se dohodl na prodeji předmětů např. pohlednice. Výtěžek sbírky šel na výcvik koňí, které pomáhají postíženým lidem. Pomáhá takzvanou hiporehabilitací. Ta využívá osobnost a hřbet koně. Více se můžete dovědět na http://www.cpkchrpa.cz/news.php

 

 

Výjezd parlementu

Žákovský parlament

Výjezd se konal od 13. do 15. 10. 2016. Jeli jsme na Malou Skálu, kde byl pro nás připraven program. Program měl sjednotit všechny parlamenťáky a naučit co má parlamenťák umět.

Naučili jsme se například: Komunikovat, vyjdenávat, prosazovat si své názory, argumentovat atd. Výjezd byl podpořen z grantu Krajského úřadu Liberec a připravili ho pro nás lektoři ze sdružení Souběh.

Volby do parlamentu

Žákovský parlament

Volby se konaly 9.9. 2016.  4. a 9. ročník si zvolily 2-3 zástupce. V tento slavný den se vystřídaly všechny třídy v malé tělocvičně, kde si každý žák zvolil 2 zástupce a poté kandidátku hodil do volební urny. 12.9. 2016 se žáci dozvěděli výsledky voleb.

Parlament

Parlament je skupina dvou až tří zástupců z 4. až 9. tříd. V parlamentu se projednávají a realizují náměty na vylepšení školy. Pracují na mimo školních akcích. Zástupci spolupracují s učiteli a vedením školy.

Právě teď organizují: Sběr víček pro Štěpánka, krátkodobé akce apod.

 

Novinky ze světa parlamenťáků č.4

´

 

Zhotovili jsme pravidla pro Wi-Fi, která vzhledem k porušování dohody o používání mobilů některými žáky zatím nebude zprovozněna. Nejbližší termín, s kterým vedení počítá, je září. Mezinárodní jídelníček se nesetkal s takovým úspěchem, jaký jsme čekali. Příští rok formou ankety zjistíme, o  jaká jídla by byl zájem. Soutěž „Učitelé školou povinní“ již byla ukončena. Soutěžící, co měli největší počet správných odpovědí, získali výherní ceny. Připravuje se soutěž o nové logo parlamentu. Pravidla budou brzy zveřejněna.

 

 

Hra "Učitelé školou povinní"

Žákovský parlament

Každý učitel přinese do školy svou fotku z dětství ve věku od 6 do 14 let. Hra se bude skládat ze dvou částí: Jedna část na webu školy druhá část v koridoru u fotbálku, kde budete hlasovat. Na webu školy budete hádat který učitel to je. Bude se také hádat o nejroztomilejší, nejstrašidelnější, nejvlasatější, nejplešatější, nejkulaťoulinkatější, a nejsrandovnější. Hra bude začínat osmého března a skončí 25.března. Váš třídní učitel vám 8. března rozdá různě barevné papírky, které od nás dostane. Každá barva bude označovat jinou kategorii fotek, např. růžová bude pro nejroztomilejší. Každá fotka má své číslo, které napíšete na papírek a odnesete ho do hlasovací urny, která bude v koridoru u fotbálku.

Novinky ze světa parlamenťáků č. 3

Žákovský parlament

 

Ahoj,

Vítáme vás u dalších novinek ze světa parlamenťáků. Vynechali jsme jedno zasedání, a tak se Vám pokusíme shrnout celkově, co se za poslední dvě zasedání událo. Prvně chceme všem poděkovat za spolupráci při konání Adventního jarmarku. Zhotovili jsme pravidla pro používání Wi-Fi, která bude ve škole poskytnuta pro všechny žáky a měla by být zprovozněna do půlky února. Dále vytváříme plakáty pro mezinárodní jídelníčky. Mluvili jsme také o nápadech žáků. Například vodní fontána či vysoušeče rukou. V přípravě je také soutěž s názvem "Učitelé školou povinní". O tom vás ovšem budeme informovat později. Ovšem priorita pana ředitele je nová podlaha do tělocvičny.

Těšíme se na Vás a opět za dva týdny

 

Novinky ze světa parlamenťáků č. 2

Žákovský parlament

Ahoj! Přinášíme Vám opět nové zprávy ze školního parlamentu. Máme tu znova dost nových zpráv, z toho ta nejhlavnější je asi zrealizování Adventního jarmarku, kteý se definitivně uskuteční 3. prosince od 15.00. Kromě normálního zasedání parlamentu vznikl tento rok také nový volitený předmět - podpůrný školní parlament, na kterém probíráme návrhy co zlepšit, co bude na jarmarku, a další jiné problémy. Můžeme prozradit, že aktuálně tu diskutujeme o zdravém sortimentu v bufíku. Také opakování se mezinárodního týdnu v jídelně (Každý den dvě tradiční jídla z jedné země, připravuje se např. Albánský týden, padl tu také návrh o zvonění na hodinu. Ten spočívá v tom, že si žáci a učitelé této školy vyberou různé písničky nebo znělky z filmů, které pak nahradí klasické zvonění. Také nás napadlo mapovat stinná místa školy, které po tom budeme chtít vylepšit. Ale to jsou pouze návrhy.

Děkujeme, a těšíme se na Vás u čtení dalších zpráv z našeho světa :)

 

Novinky ze světa parlamenťáků č. 1

 

Ahoj, podáváme vám krátkou zprávu, co se děje v parlamentu.

V pondělí 26.10.proběhlo parlamenťácké  spaní ve škole, kdy jsme se navzájem seznámili a rozdělili si role a úkoly v parlamentu. Mluvili jsme o svých návrzích a řešili je. Probírali jsme také adventní jarmark, který se uskuteční 3. prosince od 15:00.

To je vše, co se zatím v parlamentu děje.

Těšíme se u příští novinky.

Víčka pro Štěpánka

Žákovský parlament

Ahoj,
Náš školní parlament už měl hodně projektů, ale jeden z hlavních jsou Víčka pro Štěpánka. Malému Štěpánkovi Křížovi je teprve 6 let a z toho 4 roky je velmi vážně nemocný. Potřebuje soustavnou péči, protože je ochrnutý tak, že se nemůže sám hýbat, najíst či mluvit. A to všechno zavinila špatná reakce na očkování která mu poškodila některá centra v mozku. Jezdí se léčit do lázní, vždy na 14 dní a tento pobyt stojí 15 000 korun. A proto Štěpánkův otec pan Kříž požádal některé školy o pomoc. Požádal je jestli by nemohli vybírat od žáku víčka která by normálně hodila do koše ale teď mohou pomoct malému klukovy. Pan Kříž si u nás byl víčka vyzvednout zatím 2x jezdí si pro ně vždy když se naplní 8 pytlů což je přibližně za půl roku. Pak pytle od nás a ostatních škol odveze svému kamarádovy který je kamionem odveze až do Ostravy. Říkáte si proč až tak daleko? Víčka se až do Ostravy vozí proto, že za ně dávají nejvíc peněz v ČR. Dávají 2,60 za kilo přičemž jeden pytel váží 10 kilo takže pro špatné matematiky za jeden pytel je 26 korun. My jsme za celou dobu přispěli cca 1000korun. Ale Štěpánek se bohužel NIKDY neuzdraví úplně, ale může se mu to zlepšit! A nezapomeňte jestli máte doma víčka na vyhození tak je přineste do školy a dejte do jednoho z boxů různě daných po škole Přispějete tím na dobrou věc!!! Děkujeme!
Matěj V.