Facebook ZŠ Lesní Youtube kanál ZS Lesní
Newsletter

Vzdělávací exkurze do Švédska 2011

Letošní poznávací exkurze do země tří korunek byla doprovázena nádherným počasím, které nám opravdu přálo. Během celého pobytu byly naplánovány jak poznávací akce za kulturou a památkami, tak i sportovně relaxační program, který se odehrával v nádherné švédské přírodě, která občas připomínala tu naši, českou.
Během prvního, cestovního, dne jsme projeli hned tři státy Evropy, a sice Německo, Dánsko a přes Oresundský most jsme se dostali do první zastávky ve Švédsku, do městečka Malmö. Zde jsme navštívili přírodovědné a technické muzeum. Prolezli se ponorkou, která byla aktivní ještě v 60. letech, naučili se ovládat kuličku pomocí našich myšlenek a pochopili mnoho fyzikálních zákonů v praxi. Následoval příjezd do penzionu Anenberg, kde nás vítal majitel pan Šmíd a první typická švédská večeře, masové kuličky.
Během dalších dní jsme podnikali výjezdy do slavných švédských měst, Göteborg, Jönköping, Stockholm. Pod vedením odborného výkladu jsme shlédli mnoho zajímavých staveb, míst, památek a atrakcí. Mezi nejzajímavější patřili: Modrý sál a Zlatá síò ve stockholmské radnici, královský palác, zbrojnice a Vasovo muzeum, přírodní arboretum, universum a zábavní park Liseberg, přírodní arboretum, výrobnu zápalek a aquapark v Jönköpingu.
Jako velmi cenné bych také zařadil možnost vidět losa ve volné přírodě, což se nám letos poštěstilo a my jsme tak viděli dva „jednoročáky“ jak se pasou na mýtině. O jejich plachosti jsme se přesvědčili později, když při otevření dveří autobusu utekli.
Exkurzi do Švédska bych ze svého pohledu hodnotil velmi kladně. Žáci se dozvěděli mnoho nových informací na poli přírodopisu, zeměpisu ale i dějepisu. Pochopili mentalitu jiného národa a měli možnost sledovat jiný model živobytí a spolupráce mezi lidmi.