Vyjádření ředitele školy

Vážení rodiče,

srdečně vás zdravím po velikonočních svátcích a věřím, že se všichni těšíte pevnému zdraví. Naše škola je zhruba měsíc uzavřena. Vše nasvědčuje tomu, že tento stav ještě následující týdny potrvá. Ze dne na den vznikla pro vás i pro nás zcela nová situace, s níž se musíme nějakým způsobem vyrovnat.

Oslovuji vás hlavně proto, že my učitelé a všichni pracovníci školy jsme si vědomi, jak je pro vás náročné zabezpečit vaše děti, zajistit chod domácnosti, plnit pracovní povinnosti a další a další úkoly. V početnějších rodinách to je skutečně organizačně náročné. Smekáme přede všemi, kdo vše zvládáte. Máte náš obdiv a úctu.

Od počátku doby, kdy budova školy zůstala uzavřena, jsme pro všechny učitele nastavili určitou linii při zadávání domácí práce. Řada z vás nám zaslala po prvním týdnu zpětnou vazbu. Děkujeme za ni. Většina z vás považuje námi zvolenou cestu za přiměřenou a odpovídající možnostem dětí. Úkoly mají charakter procvičovací, sledují také tvořivost, čtenářství a vyhledávání informací.

Nejdůležitější je komunikace se žáky, a to jakoukoli formou. Proto volíme strategii poskytování zpětné vazby každému dítěti. Ta má charakter tzv. formativního hodnocení, což je směr, kterým se chceme na naší škole postupně zabývat. Hodnotíme, ale neklasifikujeme. Skutečně známky nejsou za současného stavu důležité. A snad všichni pochopíme, že bez klasifikace se školy mohou obejít i do budoucna.

Myslím, že i tato zvláštní doba je pro nás všechny v něčem přínosná. Alespoň za nás pedagogy určitě ano, jelikož jsme se v krátké době museli spoustu nového naučit, jsme nuceni spolupracovat a k dětem přistupovat individuálně. Stejně tak si mnoho nových kompetencí osvojí i vaše děti, a to cestou zcela přirozenou, nikterak vynucenou.

Prioritou je zdraví. Važme si ho a veďme k jeho ochraně i naše děti. To ostatní nám neuteče. Až opět začne škola žít naplno, vše doženeme.

Mgr. Jiří Dvořák, ředitel školy