Facebook ZŠ Lesní Youtube kanál ZS Lesní
Newsletter

Předávání certifikátů programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu

Předávání certifikátů programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu

Ve čtvrtek 29. června se v Obřadní síni liberecké radnice konalo slavnostní předávání certifikátů a odznaků žákům, kteří splnili bronzovou úroveň programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Byl tím zakončen již 3. ročník naší účasti v tomto mezinárodním programu, který je rozšířen do 140 zemí světa a účastní se ho několik milionů mladých lidí a v ČR se mu věnují skoro 3 000 lidí ve věku od 14 do 24 let.

Program je postaven na 4 základních pilířích, které žáci postupně během celého roku plní. Jedná se o rozvoj talentu, o sportovní aktivitu, o dobrovolnictví a vše je zakončeno dobrodružnou expedicí. Existují 3 úrovně programu a pro bronzovou úroveň platí, že každé z prvních 3 částí programu se žák musí věnovat pravidelně každý týden po dobu 3 měsíců a navíc jedné z nich dokonce měsíců 6. Dobrodružná expedice je pak pomyslným vyvrcholením programu a žáci si sami naplánují cestu přes 1 noc a sami se bez pomoci učitelů nebo chytrých telefonů orientují v přírodě a dodržují svůj plán cesty.

Program je časově docela náročný a žáci musí směřovat k naplnění předem zadaného cíle, což není mnohdy úplně nejjednodušší, a když se k tomu přidá i to, že žák musí činnost dělat pravidelně každý týden, stává se ze splnění programu opravdu náročná aktivita. Letos k cíli dospěla zhruba polovina žáků, kteří se do programu v letošním roce pustili. Konkrétně to bylo 8 dívek a 1 neohrožený mladý muž z 8. tříd. Z 8.A to jsou Andrea Mašínová, Lucie Nováková, Veronika Burdová a Lukáš Petříček, z 8.B to je pak pětice Adéla Kosťová, Anežka Urbanová, Barbora Zielinská, Jana Suchánková a Johana Vrbková.

Slavnostního předávání, které se odehrálo v obřadní síni liberecké radnice, se zúčastnil i výkonný ředitel Národní kanceláře DofE Mgr. Tomáš Vokáč Ph.D. a jako významná osobnost Liberecka brankář Bílých Tygrů Liberec Roman Will.

Do příštího roku je přihlášeno opět kolem 20 žáků na bronzovou úroveň a letošních 9 bronzových absolventů neskrývá touhu jít i na stříbrnou úroveň programu.

Všem přejeme, aby se jejich odhodlání změnilo ve skutečnost a v mnoho nových inspirujících zážitků a zkušeností. Má to cenu!

 

Mgr. Ondřej Bartůšek, koordinátor místního centra